چاپ کاشی سنگ مزار

چاپ طرح و تصویر چهره

چاپ عکس روی سنگ مزار بصورت تمام رنگی از جمله خدمات خاص و متفاوت چاپی می باشد که بصورت تخصصی توسط گروه چاپ چهاپه صورت می گیرد.در گذشته امکان چاپ نقش و نگار و تصاویر رنگی بر روی سنگ مزار امکان پذیر نبود و تنها امکان نقاشی و حکاکی تصاویر بسیارساده بصورت دستی یا با استفاده از دستگاه حکاکی امکان پذیر بود , اما امروزه با پیشرفت علم و دانش و تکنولوژِی چاپ دیجیتال و با استفاده از رنگ های مقاوم در برابر دمای 800 تا 1200 درجه سانتیگراد می توان عکس عزیز از دست رفته, آیه های قرآن و یا تصویر دلخواه و مورد نظر خود را بصورت رنگی بر روی کاشی و سرامیک های مختص سنگ مزار چاپ نمود. چاپ عکس رنگی بر روی کاشی سنگ مزار با استفاده از تونرهای مختص چاپ پخت بالا و چاپ کوره ای صورت می گیرد. بدینگونه که عکس یا طرح مورد نظر پس از چاپ بر روی کاغذ مخصوص طی فرایندی خاص از روی کاغذ برداشته شده و در مرحله بعد توسط استادکار ماهر بر روی کاشی مخصوص جایگذاری یا دکور می شود.برای ماندگاری و ثبات رنگ های چاپ شده روی کاشی سنگ قبر در مقابل گرما و سرما و تابش مستقیم نور خورشید و بصورت کلی مادام العمر شدن تصویر چاپ شده , کاشی های چاپ شده در کوره هایی در دمای 1200 درجه سانتیگراد به مدت مشخصی قرار داده می شوند.

چاپ عکس بر روی کاشی مختص سنگ مزار در مرحله اول چاپ کاملا بصورت دیجیتال انجام شده و دیگر مراحل چاپ به این روش کاملا بصورت دستی توسط دستان استادکاران ماهر صورت می گیرد.برای افزایش ماندگاری طرح چاپ شده بر روی کاشی یا سرامیک , کاشی دکور شده با عکس یا طرح مورد نظر در کوره دمای بالا در دمایی بین 1200 درجه سانتیگراد کاملا پخته می شود.بخشی از رنگ چاپ در این مرحله جذب لعاب کاشی ( لعاب کاشی در مرحله ذوب شدن می باشد) می شود و بخش دیگر رنگ چاپ کاملا در دمای کوره سوزانده می شود. کوره شدن و پخته شدن کاشی چاپ شده سبب تغییر رنگ بین 10 تا حداکثر 20 درصدی طرح چاپ شده نسبت به طرح اصلی قبل از چاپ می شود که البته این تغییر رنگ بدلیل استفاده از رنگ های مرغوب ساخت کشور آلمان و ایتالیا به حداقل میزان ممکن رسیده است. البته از مزایای پخته شدن کاشی در دمای بالا به ضد خش شدن طرح چاپ شده, مقاومت در برابر نور مستقیم آفتاب,مقاومت در برابر اسید و باران اسیدی و همچنین قابل شستشو بودن می توان اشاره کرد.


اندازه چاپ روی کاشی سنگ مزار از حداقل ابعاد 20*15 سانتیمتر و نهایتا تا ابعاد 60*30 سانتیمتر بصورت کاشی تک امکان پذیر است. البته در بین این ابعاد کاشی , ابعاد استاندارد یا ابعاد متعارفی نیز موجود می باشد که بسته به سلیقه سفارش دهنده قابل انتخاب است. گاهی اوقات سفارش دهنده درخواست برش کاشی بصورت دایره ای یا بصورت بیضی را دارد که این ابعاد نامتعارف شامل هزینه جداگانه شده و درصورت لزوم با دستگاه واترجت بصورت اختصاصی برش داده خواهند شد. پس از ارسال عکس مورد نظر توسط سفارش دهنده و در صورت لزوم انجام ترمیم و طراحی و دریافت تاییده سایز چاپ و طرح کاشی از سفارش دهنده , بین 5 تا 7 روز کاری کاشی چاپ شده آماده و برای سفارش دهنده ارسال می شود.


بعد از آماده سازی و چاپ کاشی سنگ قبر و ارسال آن برای سفارش دهنده , قبلا سفارش دهنده می بایست در صورت لزوم با شخص سنگ تراش یا نصاب سنگ مزار هماهنگی های لازم را انجام دهد. شخص سنگ تراش طبق تجربه پس از دریافت کاشی یا قبل از دریافت کاشی چاپ شده بخشی از سنگ مزار را به اندازه ضخامت کاشی و اندازه طول و عرض کاشی برش خواهد داد و با چسب سنگ مخصوص و سیمان با دقت کاشی را بر روی سنگ قبر نصب خواهد کرد. در صورت لزوم از شخص سنگ تراش درخواست کنید که در هنگام نصب کاشی به دقت فضای بین سنگ قبر و کاشی چاپ شده را با چسب و سیمان به خوبی هوا گیری و عایق سازی کند که این امر به استحکام سفال کاشی کمک شایانی می کند. البته در صورت نیاز همکاران متعهد سنگ تراش ما در قسمت نصب سنگ مزار می توانند در بیشتر نقاط کشور می توانند به سفارش دهندگان خدمت رسانی کنند.


گروه چاپ چهاپه یکی از فعالان تاثیرگذار در زمینه چاپ دیجیتال و چاپ کوره ای کاشی فضای باز بخصوص کاشی سنگ مزار است که فعالیت وسیعی در این زمینه دارد و از مجرب ترین استادکاران و بهترین مواد اولیه و رنگ های ساخت کشور آلمان و کشور ایتالیا در پخت کاشی فضای باز استفاده می کند.نمونه کارهای کاشی تولید شده توسط ما چه در بخش سنگ مزار که به سرتاسر کشور از غرب تا شرق و از شمال تا جنوب ارسال می شود و چه نمونه پروژه های بزرگ از قبیل پروژه مصلی بزرگ امام خمینی تهران و چه نمونه کاشی های سردر مدارس همگی از بهترین کیفیت و بهترین درخشندگی رنگ تهیه شده و با ضمانت ثبات و استحکام رنگ ارائه می شوند. رنگ این کاشی ها بصورت مادام العمر مقاوم در برابر نور مستقیم آفتاب، مقاوم در برابر باران اسیدی, مقاوم در برابر آتش می باشد , همچنین در تماس با اجسام نوک تیز نیز خط و خش به خود نمی گیرد و نیز قابل شستشو است. البته در خصوص سفال کاشی و خود کاشی که تحت ضمانت ما نیست سعی شده است از بهترین و مرغوب ترین نوع کاشی و تولیدت کارخانجات داخلی استفاده شود .


بهتر است عکس های ارسالی برای چاپ روی کاشی اصل تصاویر و عکس های گرفته شده در عکاسی یا آتلیه ها باشند به این دلیل که این تصاویر از کیفیت و رزولوشن عالی برخوردار بوده و هیچ نیازی به روتوش و صرف هزینه ترمیم ندارند. البته در اکثر مواقع امکان دریافت این تصاویر به دلایل مختلف وجود ندارد و چاره ای به جز اسکن رایانه ای وجود ندارد.

برای ارسال تصویر آنالوگ (عکس های چاپ شده روی کاغد) استفاده از اسکنرهای دیجیتال امری بدیهی و لازم است.سوال این است که چطور عکسی با کیفیت پس از اسکن کردن تهیه کنیم. اسکنرها با اعدادی مانند 300DPI, 600DPI, 1200DPI علامت گذاری می شوند که این اعداد بیانگر رزولوشن یا تعداد نقاط در هر اینچ Dot Per Inch می باشند. هرچه عدد DPI بالاتر باشد اطلاعاته بیشتری بصورت پیکسل در پیکسل ذخیره سازی می شوند و در نتیجه جزئیات,وضوح و دقت رنگ بیشتری ثبت می شود.پس بعدا قابلیت ویرایش بیشتری برای عکس ممکن می شود.هنگامی که عکسی را از محیط آنالوگ به دیجیتال منتقل می کنید بدیهی است که به کمی ویرایش و ترمیم عکس نیاز پیدا خواهید کرد. وضوح و رزولوشن بالاتر عکس شما را قادر می سازد که پرینت یا چاپ های بزرگ تری نیز بگیرید.به منظور پرینت و اسکن عکس مخصوص چاپ روی کاشی و سرامیک حداقل نیاز به وضوح عکس با دقت 300DPI و حداکثر 600DPI داریم که برای اسکن کردن فایل ها با گرافیک خطی در ابعاد اصلیشان پیشنهاد می شود.

  • DPI بیشتر باعث ذخیره اطلاعات بیشتر و بالا رفتن حجم عکس ارسالی می شود.
  • اطلاعات بیشتر باعث ذخیره شدن جزئیات,وضوح و دقت رنگ بیشتر می شود.
  • جزئیات,وضوح و دقت رنگ بیشتر باعث قابلیت روتوش و ترمیم بیشتر عکس می شود.
  • حداقل DPI عکس برای چاپ روی کاشی 300 و حداکثر 600 می بایستی باشد.
  • حداقل حجم عکس ارسالی 1 مگابایت یعنی 1024 کیلوبایت باید باشد.
  • استفاده از نرم افزار Photoshop برای بالا بردن DPI تصویر هیچ تاثییری ندارد.
  • قبلا از اسکن عکس حتما باید صفحه شیشه ای اسکنر از گرد و غبار تمییز و پاک شود.
  • عکس ارسالی برای چاپ روی کاشی حتما تبدیل به فرمت CMYK شود. به این دلیل که در این نوع از چاپ از رنگ های CMYK استفاده می شود.